araçlarda can sistemi çalışması

CAN/CANopen ile ilgili yeterli Türkçe kaynak olmadığı için bu konuda bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Paylaşılan Türkçe içeriklerin çoğu yüzeysel bir anlatıma sahip ve kelime anlamı dışında okuyucuya pek bir şey kazandırmıyor. Çok güzel hazırlanmış birkaç içeriği saymazsak ne yazık ki bu konuda içerik çok kısıtlı. Bu yazıyı hazırlarken incelediğim Türkçe kaynakları yazının sonuna ekleyeceğim. İngilizce kaynak arayanların ise google amcaya soracağı ilk kelimeler şunlar olmalı:

  • can-cia
  • can-wiki info
  • canopensolutions
  • sae org
  • can-newsletter
  • ixxat
  • kvaser
  • National Instruments

CAN Bus nedir?

“Controller Area Network” CAN bir çok endüstriyel uygulamada kullanılan yaygın bir haberleşme sistemidir. Otomobiller ve asansör sistemleri gibi günlük hayatımızda sıkça kullandığımız araçlar can bus haberleşme sistemi ile çalışmaktadır. Tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi kablo karmaşasını ve kablo ağırlığını minimuma indirmesidir. Bir diğer önemli özelliği ise hata payının çok düşük olmasıdır.

Basit bir örnek vermek gerekirse: Normalde bir motor sürücü, motoru kontrol edebilmek için; gaz bilgisi, fren bilgisi, park freni bilgisi, vites/yön bilgisi, güç aktifleştirme bilgisi gibi analog veya dijital girdilere ihtiyaç duyar. Sürücüye her bir bilgiyi iletebilmek için ekstra kablo ihtiyacı vardır. Ayrıca aynı bilgileri motor sürücüden farklı bir cihaz da kullanacaksa, bu bilgileri o cihaza da götürmek için ekstra kablolar daha kullanılması gerekir. Can bus sisteminde ise tüm cihazlar iki haberleşme kablosu ve bir adet referans(ground/GND) kablosu kullanarak bağlanır ve tüm veriler bu haberleşme hattı üzerinden hattaki tüm cihazlara gönderilebilir.

CANopen nedir?

CANopen, CAN haberleşme sistemini temel alan yüksek seviyeli bir haberleşme protokolüdür. CAN protokolü OSI modelinde fiziksel katman ve veri katmanını kapsarken CANopen ise bu iki katmanın üstündeki diğer katmanları kapsamaktadır.

Başlangıçta taşıma sistemleri, robotik, endüstriyel araçlar gibi hareket odaklı makine kontrol sistemleri için tasarlanmıştır. Günümüzde tıbbi ekipman, arazi araçları, deniz elektroniği, demiryolu uygulamaları veya bina otomasyonu gibi çeşitli uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

CAN haberleşme sistemi markalardan bağımsızdır. Yani birden farklı markada cihazı aynı haberleşme hattına bağlayıp kullanabilirsiniz. Ya da haberleşme hattında arızalanan bir ürün yerine, aynı ayarlamalar yapılmış farklı bir marka ürün kullanabilirsiniz.

CAN haberleşme sistemi her ne kadar markalardan bağımsız tasarlanmış olsa da firmalar müşterilerini kendilerine bağımlı kılmak için farklı yollar deniyorlar. CANopen protokolü üreticiye esnek bir yapı sunduğu için, her üretici kendine özgü bazı tanımlamalar yapıp bunları son kullanıcılar ile paylaşmayarak gizliliğini ve müşterinin bağımlılığını sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin; bazı marka slave cihazların aynı marka master cihazlar olmadan çalışmaması gibi.

Konuya kısa bir giriş yaptıktan sonra tarihçeyi atlayarak CANopen kullanacak kişilerin bilmesi gereken terimlere geçmek istiyorum. Tarihçe ile ilgili Robert Bosch amcamızın kemiklerini sızlatacak kadar çok paylaşım

(Alıntıdır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir